Coulee Region Tennis Coulee Region Tennis

Coulee Region Tennis Association

LTTA

LA CROSSE TEAM TENNIS ASSOCIATION (LTTA)
A community recreational  adult tennis league  was  formed over  30  years ago to share an enjoyment  of  playing  tennis. Today,  the group has grown to twenty - four different teams each with seven players of varying skill levels from advanced to novice, men and women playing on Tuesday and Wednesday evenings in  La  Crosse,  Wisconsin. League  plays weekly from May to early August each summer ending with a picnic of food and music.

If you would like to join a team, be a sub, or have a question, please contact Sally Ruud, League Coordinator at sallyruud@charter.net.



2019 Tuesday 1st Place Team Rascals

Team Members left to right:
#3 Nick Berry, #5 Mark Gilmer, #2 Team Captain Laura Coppola,
#1 Peter Coppola, #4 Dylan Dougherty (sub), & #4 Fritz Wiggert.
Missing #3 Joe Coppola.


2019 Wednesday 1st Place & Grand Champion Team DNR

Team Members left to right:
#1 Mike Fahey (sub), #3 Pete Waltz, #3 Matt Fries, #2 Therese Waltz,
#3 Matt Diehl, #4 Brian Richardson, & #5 David Yao.
(Missing #1 Team Captain Dave McCarthy.


Matt Fries & Pete Thomson



2018 Tuesday 1st Place
& Grand Champion
Team Racquet Scientists

Team Members:
#5 Dennis Ford (sub), #2 Randy Moseng, #3 Teja Kirshna Jampala
#3 Team Captain John Zhou, #4 Rajesh Bolgunde
#3 Lakshmi Vaimpalli & #1 Pheng Lo.  Missing #5 Wei Gong.


2018 Wednesday 1st Place Net-Wits

Team Members:
#3 Team Captain Jim Brieske, #1 Tung Ouy, #2 Rich Puent
#3 Raj Ramnarace, #3 Jim Lean
#5 Kyle Sensiba, & #4 Hempri Ditz.


 


2017 Tuesday 1st Place
Team Racquet Scientists

Team Members:
#5 Satish Jeejula, #1 Pheng Lo, #3 Teja Krishna Jampala
#3 Lakshmi Vaimpalli, #3 Team Captain John Zhou,
#2 Randy Moseng, & #4 Kumar Kommireddi.


2017 Wednesday 1st Place
& Grand Champion Rally Monkeys

Team Members:
#4 Pam Jameson, #3 Team Captain Bette Smith, #5 Dang Yang
#1 Sam Smith, #3 Andy Seithamer, #3 Dan Berg, & #2 Greg Jameson.



2016 Tuesday 1st Place 
Team Racquet Scientists

Team Members From Left to Right
#1 Jim Havlicek, #3 John Zhou, Team Captain
#2 Yao Yin, #3 Madan Challa, #5 sub Raymond Pethineedi,
#3 sub Bala Edara, #4 Teja Jampala


2016 LTTA Grand Champions
& Wednesday 1st Place Team O Snap!

Team Members From Left to Right
Back Row – #4 Judith Engen, #3 Jeanne Miller,
#3 Tamara Byrne, #2 Karen Bonifas, #1 Dave Bonifas
Front Row -  #5 Mary Schams,  Team Captain #3 Emily Kirchner